Çevre

Gül Ahşap Evlerinde kalıyorsunuz. Pekiyi, çevrenizde neler var?

Hayıtbükü
Gül Ahşap Evleri'nin denize 150 mt olduğu Hayıtbükü, hemen derinleşmeyen tertemiz denizi ve kumsalı ile çocuklarınız için çok uygun doğal bir havuz gibidir. Kendiniz görmek için bakınız Video.
cevre_hayitbuku
Ovabükü
Yürüyerek 10 dakikada ulaşabileceğiniz Ovabükü, tam güneye bakan upuzun sahili ile Türkiye'deki en güzel koylardan biridir. The Guardian, 2010 yılında Ovabükü'nü Türkiye'nin en güzel koyu seçmiştir. Sahili daha taşlık olan Ovabükü, denize girer girmez derinleşmektedir. Hiç tekne olmaması ve dibinin taşlık olması nedeni ile daima çok berraktır.
cevre_ovabuku
Adatepe ve Trekking
Trekking yapmak için ideal fırsat, yüksekliği 300 mt'yi bulan Adatepe'ye çıkmak. Hatta, Adatepe burnuna yürümek. Burada varolan kale kalıntılarını ve endemik bitki türlerini görmek.
cevre_adatepe
Akvaryum Koyu
Ovabükü'nden Palamutbükü'ne giden yol üzerinde ilk koy, küçük fakat kayalık yapısı nedeni ile tertemiz bir denize sahip olan akvaryum, nam-ı diğer Kurubük koyudur. Burada dilerseniz dalabilir ve/veya etrafta bulunan mağaralara yüzerek gidebilirsiniz. Sualtı zenginliğini görmek için maskelerinizi getirmenizi tavsiye ederiz.
cevre_akvaryum
Palamutbükü
Palamutbükü, Ovabüküne yaklaşık olarak 9 km. uzaklıktadır ve Datça yarımadasındaki en uzun sahile sahip olan koydur. İçinde bir adet liman da bulunan Palamutbükü'ne, daha az kalabalık olduğu hafta içinde gidip denize girebilirsiniz.
cevre_palamutbuku
Knidos Antik Kenti
3000 yıllık tarihi ile döneminin önemli ticaret merkezlerinden olan, kökeni Dor'lara dayanan, sonrası Hellen kültürü ile yoğrulmuş Knidos Antik Kenti Datça yarımadasının batısında, Akdeniz ile Ege Denizi'nin birleştiği noktada yer almaktadır. Kent surları, antik tiyatro, tapınaklar, kutsal alanlar, antik güneş saati ve nekropol mutlaka görülmesi gereken günümüze ulaşmış tarihi eserlerdir.
cevre-knidos
Domuz Çukuru
Hayıtbükü'nden Datça istikametine doğru, karadan ulaşımı olmayan eşsiz güzellikteki koylardan biri de Domuz Çukuru'dur. Domuz çukuruna Hayıtbükü'nden tekne kiralayarak gidebilir, kimsenin bulunmadığı veya çok az kişinin bulunduğu bir ortamda denize girebilir, güneşlenebilirsiniz.
cevre_domuz_cukuru
Tekne Gezileri
Hayıtbükü'nden İlayda-2 tur teknesi ile günübirlik Datça veya Knidos gezilerine katılabilir veya daha küçük ebatlı İlayda-3 gezi teknesini özel olarak kiralayıp İzzet kaptanla birlikte etrafta bulunan koyları dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.
cevre-ilayda-2
Eski Datça
Datça'nın ilk kurulduğu yer Eski Datça'dır ve tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Günümüzde Eski Datça, her biri ayrı güzellikte bahçeli ve avlulu taş binalar, taş camii, cafe, restaurant ve barlar, seramik ve el sanatları atölyeleri, el üretimi ipek dokuma ve çeşitli hediyelik eşyaların sergilendiği dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü şair Can Yücel'in evi de Eski Datça'da bulunmaktadır.
cevre-eski-datca
Datça Detay Internet Sitesi
Datça aşığı emekli öğretmen Sn Muzaffer Özgen'in bireysel çabası ile oluşturduğu www.datcadetay.com Internet sitesi, tüm Datça yarımadası ile ilgili eşsiz bilgi ve fotoğraflar içeriyor ve daha da önemlisi, sitenin içeriğine sürekli olarak eklemeler yapılıyor. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.
cevre-datca-detay